Blato.dk har udviklet en imprægnering, der ligger en overfladebeskyttelse på flisen og samtidig reducerer fugtoptaget i flisen med op til 85%.
Imprægneringen er et beskyttende skjold, der beskytter flisernes overflade mod angreb og fjerner de vækstbetingelser, der er grobund for diverse vækster. Imprægnering af fliserne giver et markant mere langtidsholdbart resultat, og derfor anbefaler vi altid, at man får denne forseglende behandling.
Vedligholdelse efter imprægnering af fliser
Alger og fliserens lever rigtig godt under sådanne forhold, og derfor er det vigtigt at begrænse muligheden for at de kan formere sig i mellem fliserne. Skulle skaden være sket, at der er nogle alger der er tilbagevendt efter den hårde vinter eller efteråret, så kan du nøjes med at få en lille algebehandling, og så forsvinder disse igen.